0.00
Skrzynki mailowe to najsłabsze ogniwo w bezpieczeństwie firm. Według nowego raportu F-Secure1 ponad jedna trzecia cyberataków na przedsiębiorstwa dotyczy poczty elektronicznej - w postaci phishingu (16% ogółu cyberzagrożeń), jak również złośliwego oprogramowania przesyłanego w załącznikach maili (18%). Najczęstszym pojedynczym źródłem ataków (21% przypadków) było wykorzystanie przez hakerów luk w zabezpieczeniach sprzętu i oprogramowania w firmowej sieci.
09-03-2018 WięcejDwie trzecie firm w Polsce uważa, że ma lepsze cyberzabezpieczenia niż ich konkurencja
43% osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT w działających w Polsce firmach jest przekonanych o wysokim poziomie swoich rozwiązań ochronnych - wynika z badania przeprowadzonego przez Fortinet. Pomimo tego w ciągu ostatnich dwóch lat naruszeń bezpieczeństwa doświadczyło aż 95% przedsiębiorstw w Polsce.
68% respondentów jest zdania, że zabezpieczenia w ich firmach są lepsze niż w innych przedsiębiorstwach działających w tej samej branży. Jedynie 6% badanych przyznaje, że ich zabezpieczenia pozostają w tyle za konkurencją. Uczestnicy badania odpowiedzieli także, jakie były dla nich kluczowe inwestycje w bezpieczeństwo w 2017 roku. Najwięcej, bo 30% wskazało na wprowadzenie nowych rozwiązań i usług bezpieczeństwa. Dla 16% badanych było to natomiast wdrożenie zasad i procesów bezpieczeństwa, dla 8% - aktualizacja dotychczasowych rozwiązań. Tylko 5% badanych wymieniło szkolenia pracowników.
Świadomość pracowników to podstawa bezpieczeństwa
Respondenci wskazali, że 37% przypadków naruszenia bezpieczeństwa w ciągu ostatnich dwóch lat było efektem socjotechniki, ataków ransomware oraz phishingu. W związku z tym, w 2018 roku 65% firm planuje wdrożenie programów edukacyjnych dla pracowników z zakresu bezpieczeństwa informatycznego. - Ten wynik odzwierciedla rosnącą świadomość faktu, że znaczna część naruszeń spowodowana jest nieostrożnością, niewiedzą bądź ignorancją pracowników - komentuje Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet na Polskę, Białoruś i Ukrainę.
Warto podkreślić, że 45% respondentów zapytanych o to, co inaczej zrobiłoby w swojej dotychczasowej karierze zawodowej, odpowiedziało, że zainwestowałoby więcej w szkolenia podnoszące świadomość bezpieczeństwa wśród pracowników.
Kolejnym ważnym zadaniem dla decydentów IT jest ochrona dostępu do sieci. Tylko 35% z nich twierdzi, że ma pełną widoczność i kontrolę nad wszystkimi podłączonymi do niej urządzeniami. Natomiast 45% badanych uważa, że ma kontrolę nad wszystkimi pracownikami użytkującymi sieć.
Ten brak pewności co do pełnej kontroli sieci pokazuje, że jest to obszar, który powinien być potraktowany priorytetowo przez zarząd. Jednak tylko 15% firm planuje wdrożenie w 2018 roku tak podstawowego środka bezpieczeństwa jak segmentacja sieci. Bez tego złośliwe oprogramowanie raz do niej wprowadzone, będzie mogło z łatwością się tam rozprzestrzeniać.
Kto według zarządu ponosi odpowiedzialność za naruszenia bezpieczeństwa?
Co ciekawe, w 58% przypadków naruszenia bezpieczeństwa zarząd w pierwszej kolejności obwiniał dział IT - albo konkretną osobę (12%), albo cały zespół (46%). Pracownicy spoza działu IT byli obwiniani za 23% przypadków naruszeń.
Tymczasem ciągle wzrasta popularność IoT oraz BYOD (Bring Your Own Device), a coraz powszechniejsze wykorzystanie aplikacji chmurowych oraz zjawisko shadow IT sprawiają, że dział IT nie może być wyłącznie odpowiedzialny za bezpieczeństwo. W coraz większym stopniu za ten obszar odpowiadają także pozostali pracownicy firmy.
Metodologia badania
Badanie Fortinet Global Enterprise Security Survey 2017 zostało przeprowadzone na zlecenie Fortinet przez niezależną firmę badawczą Loudhouse w celu przeanalizowania postaw wobec cyberbezpieczeństwa w biznesie w lipcu i sierpniu 2017 roku.
Globalna ankieta skierowana do osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w kwestiach informatycznych, które mają w firmach także wpływ na bezpieczeństwo informatyczne, objęła 1801 anonimowych respondentów z 15 krajów (Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Włochy, RPA, Polska, Korea, Australia, Singapur, Indie, Hong Kong i Indonezja) oraz z Bliskiego Wschodu. Respondenci internetowej ankiety nie znali celu ani sponsora badania.
Odnowienie serwisu FortiCare dla urządzenia FortiAP-320C zapewniające wymianę 24x7 oraz aktualizację oprogramowania przez 1 rok.
Odnowienie serwisu FortiCare dla urządzenia Fortigate 80D zapewniające wymianę 24x7 oraz aktualizację oprogramowania przez 1 rok.
Maksymalizacja wydajności sieci WAN - Z powodu rosnącego wykładniczo ruchu w sieci, największym obecnie problemem jakiemu muszą stawić czoła firmy jest koszt ruchu internetowego oraz wydajność aplikacji. Do tej pory administratorzy sieci oraz menadżerowie borykali się z brakiem kompleksowych rozwiązań służących do monitorowania i zabezpieczania zasobów sieciowych i przepustowości przy jednoczesnym spełnieniu oczekiwań użytkowników co do szybkiego czasu reakcji aplikacji.
Odnowienie serwisu FortiGuard przedłuża gwarancję oraz obejmuje urządzenie FortiGate 60E systemem wymiany 24x7, odnawia licencje FortiGuard na content filtering, antyspam z antywirus itd. przez 1 rok.
Stop zagrożeniom internetowym - Zagrożenia internetowe, takie jak phishing, zainfekowane strony WWW i botnety są bardziej wyrafinowane i ukierunkowane na atak niż kiedykolwiek wcześniej a wraz ze wzrostem mobilności w miejscu pracy, jeszcze trudniejsze do kontroli. Sieć stała się preferowanym medium dla hakerów i złodziei szukają nowych sposobów, aby dokonać kradzieży informacji w celu osiągnięcia korzyści finansowych. Ponadto pracownicy, którzy odwiedzają strony internetowe zawierające różne treści mogą na
Unified Threat Management (UTM) - to skonsolidowana platforma zapewniająca bezpieczeństwo w urządzeniach Fortigate. Umożliwia ochronę sieci za pomocą najszybszych na rynku technologi zaimplementowanych w zaporze ogniowej. Fortigate daje również swobodę rozmieszczenia najszerszego zakresu dostępnych technologii bezpieczeństwa, dopasowanych do dynamicznego środowiska sieciowego.
Odnowienie serwisu FortiGuard przedłuża gwarancję oraz obejmuje urządzenie Fortigate 90D-POE systemem wymiany 24x7, odnawia licencje FortiGuard na content filtering, antyspam z antywirus itd. przez 1 rok.
Odnowienie serwisu FortiCare dla urządzenia FortiGate 90E zapewniające wymianę 24x7 oraz aktualizację oprogramowania przez 1 rok.
FortiToken 300 jest tokenem USB dla certyfikatów X.509 PKI wykorzystywanych do zabezpieczania transakcji internetowych, w tym podpisywanie / szyfrowanie poczty, dokumentów PDF, plików pakietu Microsoft Office i oprogramowania, jak również do silnego
Zabezpiecz swoje dane - Zdarzenia utraty danych rosną z roku na rok, czego wynikiem są straty finansowe dla firm na całym świecie. Wiele zdarzeń utraty danych spowodowanych jest przez zaufanych pracowników, którzy często wysyłają poufnych dane do niezaufanych stref, celowo lub przez przypadek. Fortinet DLP używa wyrafinowanych metod porównywania wzorców i tożsamości użytkownika w celu wykrywania i zapobiegania nieautoryzowanemu presyłaniu poufnych informacji i plików za pośrednictwem sieci. Funkcje Fortinet
Odnowienie serwisu FortiCare dla urządzenia Fortigate 140D zapewniające wymianę 24x7 oraz aktualizację oprogramowania przez 1 rok.
Odnowienie serwisu FortiCare dla urządzenia FortiAP-21D zapewniające wymianę 24x7 oraz aktualizację oprogramowania przez 1 rok.