0.00
Skrzynki mailowe to najsłabsze ogniwo w bezpieczeństwie firm. Według nowego raportu F-Secure1 ponad jedna trzecia cyberataków na przedsiębiorstwa dotyczy poczty elektronicznej - w postaci phishingu (16% ogółu cyberzagrożeń), jak również złośliwego oprogramowania przesyłanego w załącznikach maili (18%). Najczęstszym pojedynczym źródłem ataków (21% przypadków) było wykorzystanie przez hakerów luk w zabezpieczeniach sprzętu i oprogramowania w firmowej sieci.
09-03-2018 WięcejDwie trzecie firm w Polsce uważa, że ma lepsze cyberzabezpieczenia niż ich konkurencja
43% osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT w działających w Polsce firmach jest przekonanych o wysokim poziomie swoich rozwiązań ochronnych - wynika z badania przeprowadzonego przez Fortinet. Pomimo tego w ciągu ostatnich dwóch lat naruszeń bezpieczeństwa doświadczyło aż 95% przedsiębiorstw w Polsce.
68% respondentów jest zdania, że zabezpieczenia w ich firmach są lepsze niż w innych przedsiębiorstwach działających w tej samej branży. Jedynie 6% badanych przyznaje, że ich zabezpieczenia pozostają w tyle za konkurencją. Uczestnicy badania odpowiedzieli także, jakie były dla nich kluczowe inwestycje w bezpieczeństwo w 2017 roku. Najwięcej, bo 30% wskazało na wprowadzenie nowych rozwiązań i usług bezpieczeństwa. Dla 16% badanych było to natomiast wdrożenie zasad i procesów bezpieczeństwa, dla 8% - aktualizacja dotychczasowych rozwiązań. Tylko 5% badanych wymieniło szkolenia pracowników.
Świadomość pracowników to podstawa bezpieczeństwa
Respondenci wskazali, że 37% przypadków naruszenia bezpieczeństwa w ciągu ostatnich dwóch lat było efektem socjotechniki, ataków ransomware oraz phishingu. W związku z tym, w 2018 roku 65% firm planuje wdrożenie programów edukacyjnych dla pracowników z zakresu bezpieczeństwa informatycznego. - Ten wynik odzwierciedla rosnącą świadomość faktu, że znaczna część naruszeń spowodowana jest nieostrożnością, niewiedzą bądź ignorancją pracowników - komentuje Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet na Polskę, Białoruś i Ukrainę.
Warto podkreślić, że 45% respondentów zapytanych o to, co inaczej zrobiłoby w swojej dotychczasowej karierze zawodowej, odpowiedziało, że zainwestowałoby więcej w szkolenia podnoszące świadomość bezpieczeństwa wśród pracowników.
Kolejnym ważnym zadaniem dla decydentów IT jest ochrona dostępu do sieci. Tylko 35% z nich twierdzi, że ma pełną widoczność i kontrolę nad wszystkimi podłączonymi do niej urządzeniami. Natomiast 45% badanych uważa, że ma kontrolę nad wszystkimi pracownikami użytkującymi sieć.
Ten brak pewności co do pełnej kontroli sieci pokazuje, że jest to obszar, który powinien być potraktowany priorytetowo przez zarząd. Jednak tylko 15% firm planuje wdrożenie w 2018 roku tak podstawowego środka bezpieczeństwa jak segmentacja sieci. Bez tego złośliwe oprogramowanie raz do niej wprowadzone, będzie mogło z łatwością się tam rozprzestrzeniać.
Kto według zarządu ponosi odpowiedzialność za naruszenia bezpieczeństwa?
Co ciekawe, w 58% przypadków naruszenia bezpieczeństwa zarząd w pierwszej kolejności obwiniał dział IT - albo konkretną osobę (12%), albo cały zespół (46%). Pracownicy spoza działu IT byli obwiniani za 23% przypadków naruszeń.
Tymczasem ciągle wzrasta popularność IoT oraz BYOD (Bring Your Own Device), a coraz powszechniejsze wykorzystanie aplikacji chmurowych oraz zjawisko shadow IT sprawiają, że dział IT nie może być wyłącznie odpowiedzialny za bezpieczeństwo. W coraz większym stopniu za ten obszar odpowiadają także pozostali pracownicy firmy.
Metodologia badania
Badanie Fortinet Global Enterprise Security Survey 2017 zostało przeprowadzone na zlecenie Fortinet przez niezależną firmę badawczą Loudhouse w celu przeanalizowania postaw wobec cyberbezpieczeństwa w biznesie w lipcu i sierpniu 2017 roku.
Globalna ankieta skierowana do osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w kwestiach informatycznych, które mają w firmach także wpływ na bezpieczeństwo informatyczne, objęła 1801 anonimowych respondentów z 15 krajów (Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Włochy, RPA, Polska, Korea, Australia, Singapur, Indie, Hong Kong i Indonezja) oraz z Bliskiego Wschodu. Respondenci internetowej ankiety nie znali celu ani sponsora badania.
Obudowę rozszerzającą REXP-1620U-RP zaprojektowano do rozbudowy pamięci masowych NAS marki QNAP przez połączenie kilku obudów rozszerzających kablami w standardzie mini SAS. Dzięki interfejsowi SAS 12 Gb/s, model REXP-1620U-RP zapewnia szybki przepływ danych z urządzenia NAS QNAP obsługującego dyski SAS 12 Gb/s nawet wtedy, gdy używane są dyski twarde obsługujące standard 6 Gb/s. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w zastosowaniach generujących duże zbiory danych i wymagających bardzo wydajnej łączności, takich jak np. monitoring wideo, archiwizacja dużych zbiorów danych oraz pamięć masowa dla programów telewizyjnych.
Wystarczy podłączyć obudowę REXP-1620U-RP do pamięci masowej NAS marki QNAP, a potem tylko włączyć zasilanie. Serwer NAS QNAP wykryje dyski twarde w obudowie REXP-1620U-RP jako nowo zainstalowane dyski lokalne. Dzięki QTS Storage Manager, pojemność urządzenia NAS można bezproblemowo rozszerzać.
W przypadku wykrycia odłączenia się obudowy rozszerzającej RAID, serwer NAS blokuje dostęp do wejść i wyjść w celu ochrony przechowywanych danych. System jest w stanie powrócić z trybu braku do swojego zwykłego stanu, natomiast dane pozostają nienaruszone.
Model REXP-1620U-RP może pomieścić 16 dysków twardych i oferuje 128 TB pojemności pierwotnej w obudowie montażowej o wysokości 3U. Obudowa REXP-1620U-RP posiada dwa porty SAS (port IN i port OUT) do połączenia z hostem i do budowy sieci w topologii łańcucha (daisy chain). Każdy port SAS obejmuje 4 kanały SAS (obsługiwanych jest maksymalnie 8 kanałów SAS na obudowę rozszerzającą), przy czym każdy obsługuje prędkość 12 Gb/s z pełnym dupleksem. Takie rozwiązanie zapewnia bezprecedensową wydajność: do 48 Gb/s na połączenie z hostem.
Dzięki intuicyjnemu graficznemu interfejsowi użytkownika, menedżer pamięci QTS Storage Manager jasno prezentuje narzędzia i opcje służące do zarządzania pamięcią masową systemu, co upraszcza proces rozszerzania pojemności NAS oraz ułatwia zarządzanie obudowami rozszerzającymi REXP-1620U-RP. Administratorzy IT mogą łatwo monitorować poprawność działania obudowy REXP-1620U-RP i znajdujących się w niej dysków. W przypadku kaskadowego podłączania wielu obudów rozszerzających w szafie teleinformatycznej, funkcje lokalizowania dysku i lokalizowania obudowy pomagają administratorom IT w szybkim wykonaniu potrzebnych czynności konserwacyjnych.
Oprócz rozbudowy istniejącego wolumenu, administratorzy IT mogą używać obudowy REXP-1620U-RP jako taniego zewnętrznego nośnika danych na szybki i bezpieczny backup urządzeń NAS marki QNAP. Oferowane przez QNAP usługi RTRR (zdalna replikacja w czasie rzeczywistym) oraz rsync pozwalają administratorom IT wykonywać backup danych na urządzeniu NAS i zapisywać kopie zapasowe na REXP-1620U-RP, przy czym może się to odbywać zarówno w czasie rzeczywistym jak i według harmonogramu.
Pod względem wyboru dysków twardych, obudowa REXP-1620U-RP oferuje dużą elastyczność. Do najważniejszych zastosowań administratorzy IT mogą wybierać wysokowydajne i niezawodne dyski twarde SAS klasy biznesowej, do archiwizacji dużych zbiorów danych dostępne są tanie ale pojemne dyski twarde SATA i wreszcie do zadań wymagających wielu operacji We/Wy można używać szybkich i stabilnych dysków SSD.
Specyfikacja produktu QNAP REXP-1620U-RP | |
Interfejs | 3x SAS 12Gbps 4x wide port |
Dysk twardy | 16x 3.5" SAS/SATA 12/6Gb/s, SAS/SATA 3Gb/s HDD lub 2.5" SAS/SATA SSD |
Diody LED | Przedni panel: Status, błąd, przeciążenie, błąd wentylatora Tylny panel: SAS link, SAS error, wyświetlacz cyfrowy ID |
Typ obudowy | Rack 3U |
Wymiary mm | 130 (H) x 442.4 (W) x 528.3(D) mm |
Waga | 25.92 kg |
Temperatura | 0-40˚C |
Wilgotność | 5~95% RH |
Pobór mocy | 204.4 W |
Zasilanie | Redundantne / Hot Swap, 650W, 90-240Vac~, 50-60Hz |
Wentylator | 3 x 6 cm |