0.00
Skrzynki mailowe to najsłabsze ogniwo w bezpieczeństwie firm. Według nowego raportu F-Secure1 ponad jedna trzecia cyberataków na przedsiębiorstwa dotyczy poczty elektronicznej - w postaci phishingu (16% ogółu cyberzagrożeń), jak również złośliwego oprogramowania przesyłanego w załącznikach maili (18%). Najczęstszym pojedynczym źródłem ataków (21% przypadków) było wykorzystanie przez hakerów luk w zabezpieczeniach sprzętu i oprogramowania w firmowej sieci.
09-03-2018 WięcejDwie trzecie firm w Polsce uważa, że ma lepsze cyberzabezpieczenia niż ich konkurencja
43% osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT w działających w Polsce firmach jest przekonanych o wysokim poziomie swoich rozwiązań ochronnych - wynika z badania przeprowadzonego przez Fortinet. Pomimo tego w ciągu ostatnich dwóch lat naruszeń bezpieczeństwa doświadczyło aż 95% przedsiębiorstw w Polsce.
68% respondentów jest zdania, że zabezpieczenia w ich firmach są lepsze niż w innych przedsiębiorstwach działających w tej samej branży. Jedynie 6% badanych przyznaje, że ich zabezpieczenia pozostają w tyle za konkurencją. Uczestnicy badania odpowiedzieli także, jakie były dla nich kluczowe inwestycje w bezpieczeństwo w 2017 roku. Najwięcej, bo 30% wskazało na wprowadzenie nowych rozwiązań i usług bezpieczeństwa. Dla 16% badanych było to natomiast wdrożenie zasad i procesów bezpieczeństwa, dla 8% - aktualizacja dotychczasowych rozwiązań. Tylko 5% badanych wymieniło szkolenia pracowników.
Świadomość pracowników to podstawa bezpieczeństwa
Respondenci wskazali, że 37% przypadków naruszenia bezpieczeństwa w ciągu ostatnich dwóch lat było efektem socjotechniki, ataków ransomware oraz phishingu. W związku z tym, w 2018 roku 65% firm planuje wdrożenie programów edukacyjnych dla pracowników z zakresu bezpieczeństwa informatycznego. - Ten wynik odzwierciedla rosnącą świadomość faktu, że znaczna część naruszeń spowodowana jest nieostrożnością, niewiedzą bądź ignorancją pracowników - komentuje Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet na Polskę, Białoruś i Ukrainę.
Warto podkreślić, że 45% respondentów zapytanych o to, co inaczej zrobiłoby w swojej dotychczasowej karierze zawodowej, odpowiedziało, że zainwestowałoby więcej w szkolenia podnoszące świadomość bezpieczeństwa wśród pracowników.
Kolejnym ważnym zadaniem dla decydentów IT jest ochrona dostępu do sieci. Tylko 35% z nich twierdzi, że ma pełną widoczność i kontrolę nad wszystkimi podłączonymi do niej urządzeniami. Natomiast 45% badanych uważa, że ma kontrolę nad wszystkimi pracownikami użytkującymi sieć.
Ten brak pewności co do pełnej kontroli sieci pokazuje, że jest to obszar, który powinien być potraktowany priorytetowo przez zarząd. Jednak tylko 15% firm planuje wdrożenie w 2018 roku tak podstawowego środka bezpieczeństwa jak segmentacja sieci. Bez tego złośliwe oprogramowanie raz do niej wprowadzone, będzie mogło z łatwością się tam rozprzestrzeniać.
Kto według zarządu ponosi odpowiedzialność za naruszenia bezpieczeństwa?
Co ciekawe, w 58% przypadków naruszenia bezpieczeństwa zarząd w pierwszej kolejności obwiniał dział IT - albo konkretną osobę (12%), albo cały zespół (46%). Pracownicy spoza działu IT byli obwiniani za 23% przypadków naruszeń.
Tymczasem ciągle wzrasta popularność IoT oraz BYOD (Bring Your Own Device), a coraz powszechniejsze wykorzystanie aplikacji chmurowych oraz zjawisko shadow IT sprawiają, że dział IT nie może być wyłącznie odpowiedzialny za bezpieczeństwo. W coraz większym stopniu za ten obszar odpowiadają także pozostali pracownicy firmy.
Metodologia badania
Badanie Fortinet Global Enterprise Security Survey 2017 zostało przeprowadzone na zlecenie Fortinet przez niezależną firmę badawczą Loudhouse w celu przeanalizowania postaw wobec cyberbezpieczeństwa w biznesie w lipcu i sierpniu 2017 roku.
Globalna ankieta skierowana do osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w kwestiach informatycznych, które mają w firmach także wpływ na bezpieczeństwo informatyczne, objęła 1801 anonimowych respondentów z 15 krajów (Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Włochy, RPA, Polska, Korea, Australia, Singapur, Indie, Hong Kong i Indonezja) oraz z Bliskiego Wschodu. Respondenci internetowej ankiety nie znali celu ani sponsora badania.
Firma QNAP rozwija innowacyjność w segmencie serwerów biznesowych i wprowadza do oferty TDS-16489U-SB2 — wydajny podwójny serwer łączący w jednej obudowie funkcje serwera aplikacji i pamięci masowej. Serwer TDS-16489U-SB2 działa z dwoma procesorami Intel® Xeon® E5 i pamięcią RAM, którą można rozszerzać do 1 TB. Serwerowa konstrukcja optymalizuje wykonywanie zadań o znaczeniu krytycznym i zapewnia niezrównaną wydajność do obsługi Big Data. Dzięki obsłudze automatycznego pozycjonowania danych i dysków SAS z interfejsem o przepustowości 12 Gb/s oraz gotowości do działania w sieciach 40GbE TDS-16489U-SB2 stanowi wydajne, skalowalne i niezrównane rozwiązanie do ujednoliconej i warstwowej pamięci masowej, które zaspokaja potrzeby firm w zakresie udostępniania plików, tworzenia kopii zapasowych, pamięci masowej używającej protokołu iSCSI, aplikacji do wirtualizacji i innych praktycznych zastosowań na co dzień.
Technologia Qtier firmy QNAP umożliwia stosowanie automatycznego tieringu, a przez to ciągłą optymalizację wydajności pamięci masowej. Dzięki funkcji automatycznego tieringu, urządzenie jest w stanie automatycznie przenosić najczęściej używane dane na szybkie i wydajne dyski, natomiast dane używane sporadycznie na tańsze dyski o większej pojemności. W ten sposób sprzęt staje się niezwykle wydajnym systemem do przechowywania danych. Przedsiębiorstwa nie muszą już inwestować znacznych środków w drogą technologię Flash. Aplikacje działają z doskonałą wydajnością, natomiast dzięki funkcji automatycznego tieringu całkowity koszt posiadania (TCO) pamięci masowej zostaje znacznie obniżony.
Dzięki wdrożeniu technologii DataBolt, urządzenia QNAP oferują dwa razy wyższą prędkość przesyłu w porównaniu do napędów ze złączem SAS 6 Gb/s – zostaje to osiągnięte w wyniki automatycznej agregacji przepustowości z napędów 3 Gb/s i 6 Gb/s w celu pełnego wykorzystania przepustowości 12 Gb/s. Takie rozwiązanie efektywnie przyspiesza działanie istniejącej infrastruktury.
Zainstalowanie wysokowydajnych dysków SSD pozwala spektakularnie zwiększyć wydajność (IOPS) wolumenów pamięci masowej. Model ten idealnie nadaje się do poprawy ogólnego działania systemu w zastosowaniach wymagających wysokiego losowego IOPS, takich jak bazy danych i wirtualizacja. Wewnętrzne złącza dedykowane dla dysków SSD, których zadaniem jest obsługa pamięci podręcznej sprawia, że po ich zastosowaniu nie zmniejsza się ilość kieszeni na dyski twarde.
Dzięki zastosowaniu wyjmowanego modułu na płytę główną, administratorzy IT mają łatwiejszy dostęp do płyty podczas modernizacji/instalowania podzespołów takich jak RAM, wewnętrzna pamięć podręczna, karta sieciowa 40GbE i innych. Samą płytę główną można wyjąć i wymienić bez potrzeby wyjmowaniaz szafy rack całego serwera - jest to szczególnie przydatne podczas konserwacji serwera.
Niektóre urządzenia oferują cztery wbudowane gniazda Gigabit Ethernet oraz dwa wbudowane gniazda 10GbE SFP+, umożliwiając obsługę szybkiej sieci 10-gigabitowej. Jeżeli sieć 10GbE jest niewystarczająca wiele modeli jest w stanie obsłużyć karty Mellanox® ConnectX-3 Pro oferujące łączność zgodną ze standardem 10/40/56 Gigabit Ethernet. Umożliwia to budowę ekonomicznego rozwiązania dla zastosowań obliczeniowych i pamięci masowej. Dzięki temu można uzyskać znacznie wyższą przepustowość na potrzeby wysokowydajnych, wbudowanych aplikacji opartych na modułach Embedded I/O oraz szybszego działania aplikacji zwirtualizowanych. Szybka i elastyczna sieć dla pamięci masowej przygotowanej do obsługi standardu 40GbE zapewnia znaczne korzyści firmom, które chcą zwiększyć wydajność na potrzeby zadań IT o znaczeniu krytycznym.
Model marki QNAP objęte są gwarancją na okres do 5 lat, 3-letnią gwarancją na cały świat bez żadnych dodatkowych kosztów. Tak atrakcyjny pakiet gwarancyjny pokazuje jak wielką wagę firma QNAP przykłada do podstawowej potrzeby biznesowej jaką jest niezakłócone działanie i nieprzerwana obsługa klientów.
Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika systemu QTS, korzystanie z pamięci masowych NAS przebiega płynniej i inteligentniej i daje jeszcze bardziej spektakularne efekty. Nowoczesna, płaska konstrukcja interfejsu optymalizuje czasy ładowania, a inteligentny pulpit systemu pozwala użytkownikowi szybko odszukać potrzebne funkcje, tworzyć na pulpicie skróty lub grupy skrótów, monitorować w czasie rzeczywistym ważne informacje o systemie oraz otwierać wiele okien aplikacji w celu jednoczesnego wykonywania wielu zadań, co w sumie zwiększa wydajność działania systemu.
W aplikacji QTS Storage Manager dodano nowe, łatwe w użyciu, sieciowe narzędzie do robienia migawek. Dzięki niemu użytkownik może łatwo wykonać backup danych lub przywrócić dane z dowolnego punktu w czasie. Takie rozwiązanie zapobiega utracie ważnych danych. Możliwe jest robienie migawek zarówno wolumenów jak i jednostek logicznych (LUN). Użytkownik może też wydajnie replikować migawki wolumenu/LUN na zdalne serwery przez kopiowanie tylko dokonanych zmian i szybkie klonowanie migawki wolumenu/LUN jako wolumenu lokalnego bez przerywania bieżącego działania systemu. Można nawet tak skonfigurować system, aby automatycznie wykonywał migawkę wolumenu przed wykonaniem backupu przez RTRR/rsync i to nawet przy otwartym pliku.
Elastyczny wolumen QNAP zapewnia bezpieczniejszy i elastyczniejszy sposób przechowywania danych w urządzeniach typu NAS. Jest to wolumen nowej generacji, oferuje wydajne funkcje takie jak pooling pamięci z ochroną wielu grup RAID, wolumeny typu thin provisioned z odzyskiwaniem przestrzeni, iSCSI LUN na poziomie bloków oraz rozszerzanie pojemności sieciowej. Menedżer pamięci QTS Storage Manager jasno prezentuje narzędzia i opcje służące do zarządzania pamięcią masową systemu, co upraszcza proces rozszerzania pojemności NAS oraz ułatwia zarządzanie obudowami rozszerzającymi QNAP RAID.
Aplikacja Qsirch – nowa, wbudowana w NAS wyszukiwarka marki QNAP – pozwala szybko i łatwo odnaleźć dokumenty, zdjęcia, pliki wideo i nagrania muzyczne, jednym słowem wszystko, czego użytkownikowi potrzeba. Wyszukiwanie przebiega naturalnie i odbywa się w czasie rzeczywistym. Wystarczy wpisać tyle, ile się wie o tym, czego się szuka, przy czym mogą to być m.in. fragmenty nazwy pliku lub nawet słowa/zwroty występujące w dokumencie, a Qsirch już w momencie pisania będzie wyświetlać listę trafień wraz z miniaturami. Wyszukiwarka Qsirch pamięta nawet historię wyszukiwania użytkownika, tak że możliwe jest szybkie poruszanie się po plikach wyszukiwanych wcześniej. Qsirch oznacza duży wzrost wydajności i wydajne skrócenie czasu poświęcanego na szukanie plików zapisanych na NAS, dzięki czemu użytkownik może się skoncentrować na innych zadaniach.
Q'center to centralny system zarządzający wieloma serwerami NAS marki QNAP. Po zainstalowaniu Q'center w centrum aplikacji QTS App Center, urządzenie można używać do centralnego zarządzania serwerem NAS QNAP zlokalizowanym w wielu lokalizacjach, do monitorowania logów systemu oraz do zarządzania aktualizacjami oprogramowania QTS. Do najważniejszych korzyści tego rozwiązania należą łatwość użytkowania, niskie koszty, wygoda i elastyczność. Od teraz zarządzanie wieloma serwerami NAS QNAP staje się proste i łatwe.
Modele QNAP obsługują protokoły SMB/CIFS, NFS i AFP, przez co umożliwia udostępnianie plików w sieciach Windows, Mac oraz Linux/UNIX. Dane, logi i obrazy ISO płyt CD i DVD można centralnie przechowywać w urządzeniu, gdzie są one chronione zintegrowanym rozwiązaniem antywirusowym. Usługi Windows AD i LDAP pozwalają administratorom systemów na konfigurowanie praw użytkowników za pomocą istniejącego serwera Windows AD, serwera LDAP lub wbudowanej w NAS usługi LDAP.
Oprogramowanie NetBak Replicator firmy QNAP umożliwia backup danych systemu Windows łącznie z archiwizowaniem poczty programu Outlook zarówno w czasie rzeczywistym jak i według harmonogramu. Obsługiwane jest także oprogramowanie Time Machine firmy Apple: użytkownicy systemu Mac OS X mogą bezproblemowo wykonywać backup swoich danych.
Serwer NAS oferuje różne opcje odzyskiwania danych. RTRR (ang. Real-Time Remote Replication) umożliwia wykonywanie kopii zapasowych zarówno w czasie rzeczywistym jak i według harmonogramu. Kopie te są przechowywane na zdalnym serwerze NAS lub FTP marki QNAP. Pliki są synchronizowane z folderu lokalnego do folderu zdalnego. Zwiększa to wydajność archiwizacji i skraca jej czas. Urządzenie obsługuje protokół rsync służący do archiwizowania danych, zgodnie z harmonogramem, na innym zdalnym serwerze. Kopie zapasowe danych można też wykonywać w wielu różnych usługach magazynowania w chmurze, a także przywracać z nich dane. Obsługiwane są m.in. Amazon® S3, Amazon Glacier, Microsoft® OneDrive, Microsoft Azure, ElephantDrive®, Dropbox®, Google® Drive, Yandex oraz Google Cloud Storage.
W otwartym środowisku sieciowym dane biznesowe mogą być narażone na potencjalny atak hakerów. Model oferuje szereg różnych zabezpieczeń, takich jak szyfrowanie dostępu, blokowanie adresów IP i inne. Oprócz tego, administratorzy IT mogą kontrolować prawa dostępu każdego użytkownika do różnych folderów, co pozwala zapobiec nieuprawnionemu uzyskaniu dostępu do ważnych plików. Urządzenia posiadają zabezpieczenia poziomu wojskowego 256-bitowym szyfrem AES zatwierdzone wg standardu FIPS 140-2, przez co chronią poufne dane biznesowe przed dostępem nieuprawnionych użytkowników nawet w przypadku, gdyby dyski twarde lub wręcz całe systemy zostaną skradzione.
Serwery NAS obsługują oprogramowanie VMware®, Citrix® i są kompatybilne z Microsoft® Hyper-V™ i Windows Server 2012, przez co umożliwią elastyczne wdrażanie i zarządzanie w środowiskach wirtualizacji. Modele obsługują VMware VAAI i Microsoft ODX, przez co zwiększa wydajność przez odciążenie (offloading) serwerów ESXi i Hyper-V, a także obsługuje wtyczkę QNAP vSphere Client oraz narzędzie QNAP SMI-S provider, co zwiększa wydajność wykonywania operacji i zarządzania w zastosowaniach z zakresu wirtualizacji.
Aplikacja Virtualization Station przekształca w NAS typu dwa-w-jednym, mogący działać jako NAS typu wszystko-w-jednym oraz jako platforma wirtualizacji obsługująca różne systemy operacyjne i umożliwiająca szybkie tworzenie, backup i przywracanie oraz importowanie i eksportowanie maszyn wirtualnych (VM), tworzenie migawek i wykonywanie operacji na pulpicie w przeglądarkach internetowych. Za pomocą łatwego w użyciu interfejsu można, kosztem minimalnego wysiłku, centralnie zarządzać wszystkimi maszynami wirtualnymi na urządzeniu. Ponadto można na żądanie pobierać maszyny wirtualne z internetowych marketów VM i importować je do modelu w celu bezpośredniego użycia bez jakichkolwiek złożonych procedur.
System Container Station firmy QNAP w unikalny sposób łączy technologie lekkiej wirtualizacji (wirtualizacji na poziomie systemu operacyjnego) LXC i Docker. Rozwiązanie pozwala używać w urządzeniach wielu izolowanych systemów Linux, a także pobierać aplikacje z wbudowanego rejestru Docker Hub Registry. Obsługiwane są funkcje importu/eksportu kontenerów oraz ustawienia zezwoleń; system oferuje też panel sterowania z wieloma informacjami i elastyczny interfejs użytkownika pozwalający zarządzać wieloma kontenerami. Dzięki temu użytkownik może poznać system Container Station i cieszyć się możliwościami oferowanymi przez wirtualne kontenery.
Specyfikacja produktu QNAP TDS-16489U-SB2 | ||
Model |
TDS-16489U-SA1 TDS-16489U-SB2 |
TDS-16489U-SA2 TDS-16489U-SB3 |
CPU |
Intel® Xeon® E5-2600 v3 Family processor
|
|
Pamięć | Pamięć systemowa: RDIMM / LRDIMM Liczba slotów RAM: 16 |
|
Porty USB | 4 x USB 3.0 | |
HDD |
|
|
Maksymalna pojemność macierzy | 128 TB | |
Interfejs HDD | SAS 12Gb/s, kompatybilny z SAS/SATA 6Gbps | |
Porty LAN 1GbE | 2 x 1GbE | |
Porty LAN 10GbE | 4 x SFP+ Intel XL710 | |
Sloty PCIe | 4 (3 x PCIe Gen3 x8, 1 x PCIE Gen3 x16) | |
Typ obudowy | 3U Rack | |
Wymiary | 130.8 (H) x 444 (W) x 744 (D) mm | |
Waga | 30.19 kg | |
Pobór mocy | Tryb S3: 254.21 W Praca: 362.86 W |
|
Zasilanie | 650W (Redundantne zasilanie) | |
Wentylator | 4 x 6cm wentylator smart cooling (12V DC) |