0.00
Skrzynki mailowe to najsłabsze ogniwo w bezpieczeństwie firm. Według nowego raportu F-Secure1 ponad jedna trzecia cyberataków na przedsiębiorstwa dotyczy poczty elektronicznej - w postaci phishingu (16% ogółu cyberzagrożeń), jak również złośliwego oprogramowania przesyłanego w załącznikach maili (18%). Najczęstszym pojedynczym źródłem ataków (21% przypadków) było wykorzystanie przez hakerów luk w zabezpieczeniach sprzętu i oprogramowania w firmowej sieci.
09-03-2018 WięcejDwie trzecie firm w Polsce uważa, że ma lepsze cyberzabezpieczenia niż ich konkurencja
43% osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT w działających w Polsce firmach jest przekonanych o wysokim poziomie swoich rozwiązań ochronnych - wynika z badania przeprowadzonego przez Fortinet. Pomimo tego w ciągu ostatnich dwóch lat naruszeń bezpieczeństwa doświadczyło aż 95% przedsiębiorstw w Polsce.
68% respondentów jest zdania, że zabezpieczenia w ich firmach są lepsze niż w innych przedsiębiorstwach działających w tej samej branży. Jedynie 6% badanych przyznaje, że ich zabezpieczenia pozostają w tyle za konkurencją. Uczestnicy badania odpowiedzieli także, jakie były dla nich kluczowe inwestycje w bezpieczeństwo w 2017 roku. Najwięcej, bo 30% wskazało na wprowadzenie nowych rozwiązań i usług bezpieczeństwa. Dla 16% badanych było to natomiast wdrożenie zasad i procesów bezpieczeństwa, dla 8% - aktualizacja dotychczasowych rozwiązań. Tylko 5% badanych wymieniło szkolenia pracowników.
Świadomość pracowników to podstawa bezpieczeństwa
Respondenci wskazali, że 37% przypadków naruszenia bezpieczeństwa w ciągu ostatnich dwóch lat było efektem socjotechniki, ataków ransomware oraz phishingu. W związku z tym, w 2018 roku 65% firm planuje wdrożenie programów edukacyjnych dla pracowników z zakresu bezpieczeństwa informatycznego. - Ten wynik odzwierciedla rosnącą świadomość faktu, że znaczna część naruszeń spowodowana jest nieostrożnością, niewiedzą bądź ignorancją pracowników - komentuje Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet na Polskę, Białoruś i Ukrainę.
Warto podkreślić, że 45% respondentów zapytanych o to, co inaczej zrobiłoby w swojej dotychczasowej karierze zawodowej, odpowiedziało, że zainwestowałoby więcej w szkolenia podnoszące świadomość bezpieczeństwa wśród pracowników.
Kolejnym ważnym zadaniem dla decydentów IT jest ochrona dostępu do sieci. Tylko 35% z nich twierdzi, że ma pełną widoczność i kontrolę nad wszystkimi podłączonymi do niej urządzeniami. Natomiast 45% badanych uważa, że ma kontrolę nad wszystkimi pracownikami użytkującymi sieć.
Ten brak pewności co do pełnej kontroli sieci pokazuje, że jest to obszar, który powinien być potraktowany priorytetowo przez zarząd. Jednak tylko 15% firm planuje wdrożenie w 2018 roku tak podstawowego środka bezpieczeństwa jak segmentacja sieci. Bez tego złośliwe oprogramowanie raz do niej wprowadzone, będzie mogło z łatwością się tam rozprzestrzeniać.
Kto według zarządu ponosi odpowiedzialność za naruszenia bezpieczeństwa?
Co ciekawe, w 58% przypadków naruszenia bezpieczeństwa zarząd w pierwszej kolejności obwiniał dział IT - albo konkretną osobę (12%), albo cały zespół (46%). Pracownicy spoza działu IT byli obwiniani za 23% przypadków naruszeń.
Tymczasem ciągle wzrasta popularność IoT oraz BYOD (Bring Your Own Device), a coraz powszechniejsze wykorzystanie aplikacji chmurowych oraz zjawisko shadow IT sprawiają, że dział IT nie może być wyłącznie odpowiedzialny za bezpieczeństwo. W coraz większym stopniu za ten obszar odpowiadają także pozostali pracownicy firmy.
Metodologia badania
Badanie Fortinet Global Enterprise Security Survey 2017 zostało przeprowadzone na zlecenie Fortinet przez niezależną firmę badawczą Loudhouse w celu przeanalizowania postaw wobec cyberbezpieczeństwa w biznesie w lipcu i sierpniu 2017 roku.
Globalna ankieta skierowana do osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w kwestiach informatycznych, które mają w firmach także wpływ na bezpieczeństwo informatyczne, objęła 1801 anonimowych respondentów z 15 krajów (Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Włochy, RPA, Polska, Korea, Australia, Singapur, Indie, Hong Kong i Indonezja) oraz z Bliskiego Wschodu. Respondenci internetowej ankiety nie znali celu ani sponsora badania.
12 zatokowa obudowa do serwerów TS Qnap NAS, umożliwia rozszerzenie pojemności serwera nawet do 960TB poprzez dołożenie max 8 obudów
16 zatokowa obudowa do serwerów TS Qnap NAS, umożliwia rozszerzenie pojemności serwera nawet do 1216TB poprzez dołożenie max 8 obudów
Elastyczna rozbudowa pamięci masowej Thunderbolt NAS. Szybko i łatwo.
Elastyczna rozbudowa pamięci masowej Thunderbolt NAS. Szybko i łatwo.
Model TS-1253U, z łatwym w użytkowaniu systemem operacyjnym QTS, jest wydajnym, niezawodnym, bezpiecznym i skalowalnym rozwiązaniem NAS, zaprojektowanym z myślą o intensywnie użytkowanych aplikacjach biznesowych i szybko rosnących zapotrzebowaniach z zakresu magazynowania danych. TS-1253U obsługuje napędy SATA 6 Gb/s i zapewnia wysoką wydajność ze stałą przepustowością; jest kompleksowym rozwiązaniem magazynowym dla MŚP i umożliwia budowę niezawodnej chmury prywatnej.
Model TS-1263U-4G jest wydajnym sieciowym systemem pamięci masowej wyposażonym w bardzo szybki, czterordzeniowy procesor AMD. Jego wyjątkową cechą jest dostępność technologii 10GbE w bardzo przystępnej cenie w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji (ROI). Dodatkowo, dzięki przyspieszanemu sprzętowo mechanizmowi szyfrowania AES-NI, dwukrotnie zwiększono prędkość przesyłu plików szyfrowanych – do ponad 800 MB/s. Dzięki dopracowanemu systemowi operacyjnemu QTS, TS-1263U-4G oferuje uniwersalne funkcje se
Oferowany w ozdobnej obudowie w kolorze złotym, model TVS-663-4G jest wydajnym, niezawodnym, bezpiecznym i skalowalnym rozwiązaniem NAS z łatwym w użytkowaniu systemem operacyjnym QTS. Zaprojektowano go z myślą o zastosowaniach krytycznych i intensywnych obliczeniowo aplikacjach biznesowych, a także szybko rosnących zapotrzebowaniach z zakresu przechowywania danych. Dzięki opcjonalnej sieciowej karcie rozszerzeń, TVS-663-4G obsługuje standard 10GbE; zapewnia wysoką wydajność ze stałą prędkością przesyłu; je
QNAP TVS-871U-RP-i3-4G, z łatwym w użytkowaniu systemem operacyjnym QTS, jest niezawodnym i skalowalnym rozwiązaniem NAS przeznaczonym do backupu danych, synchronizacji plików i zdalnego dostępu. Model TVS-871U-RP-i3-4G jest przystosowany do obsługi połączeń w standardzie 10GbE i zapewnia wyjątkową wydajność. Rozwiązanie pozwala udostępniać pliki między różnymi platformami, zapewnia kompleksowy backup, obsługuje protokół iSCSI i oferuje aplikacje do wirtualizacji, a także wiele innych praktycznych funkc